Τρίτη 8 Μαρτίου 2011

ο Εθνικός Φιλιππιάδας πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Ναύπακτο με σκορ 1-0.

Οι ΄΄κυανόλευκοι΄΄ με καλή ψυχολογία μετά την εκτός έδρας νίκη της περασμένης Κυριακής στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Μακεδονικό μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες τις οποίες δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ, αλλά είχαν την τύχη να προηγηθούν στο σκορ στο 22΄ λεπτό με ένα απ’ ευθείας φάουλ του Βασίλη Μούτα, ενώ τους ακυρώθηκε ένα κανονικό γκολ που πέτυχε ο Σιδηρόπουλος.
  Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ναυπακτιακού Αστέρα η οποία προέρχονταν από ένα εντυπωσιακό σερί σήμερα δεν έπεισε με την απόδοση της και δίκαια γνώρισε την ήττα ενώ έχασε και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού τον νεαρό Πέντσα ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Μαλούτα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Ο ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΥΤΑΣ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
14΄ Κίτρινη κάρτα στον Τρίγκα.
17΄ Φάουλ του Μπούρμπου και κεφαλιά του Φλορένσιο λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Σταματέλου.
19΄ Κεφαλιά του Παλιάγκα από κόρνερ του Μούτα και διώχνει ενστικτωδώς ο Σταματέλος σε κόρνερ.
22΄ απ’ ευθείας φάουλ του Μούτα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα και το 1-0 για τους γηπεδούχους.
27΄ επέλαση του Λάππα από αριστερά και πασάρει στον Φλορένσιο, σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Σταματέλος.
29΄ απ’ ευθείας φάουλ του Οξύζογλου απέκρουσε ο Λόλας.
30΄  σουτ του Γλωσσόπουλου απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόλας.
32΄ Κίτρινη κάρτα στον Σταματέλο γιατί μπλοκάρει την μπάλα εκτός περιοχής.
43΄ πάσα Μπούρμπου σουτ του Φλορένσιο μπλόκαρε ο Σταματέλος.
60΄ Κίτρινη κάρτα στον Στάμο.
64΄ Κίτρινη κάρτα στον Λάππα.
71΄  Σουτ του Δημουλιά μόλις άουτ.
76΄ Κίτρινη κάρτα ο Παλιάγκας.
83΄ σουτ του Δημουλιά απέκρουσε ο Σταματέλος και ο Σιδηρόπουλος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο κ. Σταγγόλας ακύρωσε κακώς το γκολ ως οφσάιντ και έδειξε κίτρινη στον Σιδηρόπουλο.
86΄ σουτ του Παπαποστόλου έδιωξε εντυπωσιακά ο Λόλας.
90΄+3΄ κόκκινη στον Πέντσα για απρεπή χειρονομία στην εξέδρα.

Διαιτητής ο κ. Μαλουτάς (Ημαθίας) με βοηθούς τον κ. Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας) και τον κ. Σταγγόλη (Καστοριάς).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Λόλας, Μούτας, Τριάντος, Μπαλάφας, Παλιάγκας, Ηλίας, Μπούρμπος (68΄ Δημουλιάς), Λέντζος, Φλορένσιο (89΄ Κόλλινς), Λάππας, Μιχάλης (73΄ Σιδηρόπουλος).

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταματέλος, Παπαχρηστος, Στάμος, Κώτσου, Τρίγκας, Τερόλη (46΄ Κυρίτσης, 71΄ Καραγιάννης), Οξύζογλου (83΄ Γαβρίνας), Γλωσσόπουλος, Παπαποστόλου, Πέντσας, Μαχαιρούδης.