Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Ο Εθνικός έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που έγινε σήμερα στην Φιλιππιάδα ο Εθνικός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι αλλά δέχτηκε δυο γκολ από τραγικά λάθη της άμυνας του στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και γνώρισε την ήττα από τον Φωκικό.

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά στο τέλος οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει στόχο την άνοδο και να πετύχει την τρίτη σερί του νίκη και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Άμφισσας είχε την τύχη στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο παιχνίδι να προηγηθεί στο σκορ, ισοφάρισε 6 λεπτά πριν το τέλος από ολιγωρία της άμυνας του Εθνικού, και πήρε μια ανέλπιστη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σκαρίμπα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ ΤΟΥ             ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΤΟ 2-1
5΄ Κίτρινη κάρτα στον Ηλία.
13΄ σουτ του Φλορένσιο μόλις άουτ.
19΄ καλό σουτ του Μπασιούκα λίγο άουτ.
21΄ δυνατό συρτό σουτ του Μπούρμπου μόλις άουτ.
32΄ κίτρινη στον Κουρελή.
37΄ κόρνερ Μπούρμπου γυριστή κεφαλιά του Μιχάλη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παρασκευά.
38΄ κεφαλιά του Τζέκου απέκρουσε ο Λόλας και ο Καλέργης με κοντινή προβολή το 0-1.
45΄ κίτρινη στον Τριάντο.
63΄ ανατροπή του Φλορένσιο από τον Κωστόπουλο και ο κ. Μαστοροδήμος έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον παίχτη του Φωκικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βραζιλιάνος και το 1-1.
66΄ πάσα του Φλορένσιο στον Μπασιούκα, σουτ του τελευταίου και η μπάλα  στο δεξί παραθυράκι του Παρασκευά και το 2-1 για τον Εθνικό και κίτρινη στον σκόρερ.
73΄ κίτρινη στον Μιχάλη.
77΄ απ’ ευθείας φάουλ του Κωστόπουλου άουτ.
79΄ σουτ του Κωστόπουλου μέσα από την περιοχή έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λόλας.
84΄ κόρνερ Κουμπρόγλου και ο Τζέκος με πλασέ από κοντά το 2-2.
87΄ σουτ του Θωμόπουλου άουτ.
90΄ κίτρινη στον Σιδηρόπουλο.
90+2΄ κίτρινη στον Παρασκευά.
90+3΄ σουτ Δημουλιά μπλόκαρε ο Παρασκευάς.
90+4΄ ο Τριάντος ανέτρεψε τον Καλέργη και πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σκαρίμπας και το 2-3.

Διαιτητής ο κ. Μαστοροδήμος με βοηθούς τους Αρχοντή και Λάκη της ΕΠΣ Λάρισας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Λόλας, Μούτας, Τριάντος, Παλιάγκας, Μπαλάφας Δ.Γ., Λέντζος, Ηλίας, Μπούρμπος, Μπασιούκας (82΄ Δημουλιάς), Φλορένσιο, Μιχάλης (78΄ Σιδηρόπουλος).

ΦΩΚΙΚΟΣ: Παρασκευάς, Θωμόπουλος, Σουμέλας, Κουρέλης, Κωστόπουλος, Δήμας, Σκαρίμπας, Κούμπρογλου, Καλέργης, Τζέκος, Δημητρουλόπουλος (68΄ Κανελλόπουλος).